parst
07 فروردین 1402 - 17:20

لایروبی ۸۰ درصدی کانال آشور در خلیج گرگان/ اجرای طرح علاج‌بخشی خلیج گرگان

استاندار گلستان با اشاره به اجرای طرح علاج‌بخشی خلیج گرگان، گفت: ۸۰ درصد لایروبی کانال آشور در خلیج گرگان لایروبی شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، به نقل از روابط عمومی استانداری گلستان، علی‌محمد زنگانه در بازدید میدانی از روند لایروبی خلیج گرگان اظهار داشت: لایروبی کانال آشوراده در خلیج گرگان به عنوان یکی از کانال‌های اصلی ارتباطی بین خزر و خلیج گرگان است با سرعت در حال انجام است.

وی ادامه داد: خوشبختانه لایروبی کانال آشور 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برنامه بر این است در خردادماه لایروبی این کانال به صورت کامل اجرا شود.

استاندار گلستان خاطرنشان کرد: یکی از مسائل مهم در ساحل بندرترکمن لایروبی از اسکله تا جزیره آشوراده بوده که این اقدام نیز انجام شده و در حال حاضر قایق‌ها با شرایط مطلوب‌تری در حال تردد هستند.

زنگانه بیان کرد: براساس دستور رئیس جمهور و مصوبه شورای عالی اجرای طرح در منطقه 22 هکتاری و 138 هکتاری طرح باید در سال جاری اجرا شود که اقدامات آن در مسیر اجرا است.

وی اضافه کرد: علاج بخشی خلیج گرگان یک بسته عملیاتی است که لایروبی کانال آشور بخشی از آن است و همزمان باید تغذیه مصنوعی خلیج از طریق پمپاژ آب از خزر به خلیج و تامین حق آبه خلیج از آب مازاد مازندران، نکارود و قره‌سو نیز اجرایی گردد.

استاندار گلستان بیان کرد: اگر خلیج لایروبی نشود و در نهایت خشکی خلیج اتفاق بیافتد 60 هزار هکتار کانون ریزگرد نمکی در شمال کشور ایجاد خواهد شد که استان‌های گلستان، مازندران و خراسان شمالی را تحت تاثیر قرار می‍‌دهد.

زنگانه افزود: خلیج گرگان تحت هر شرایطی باید احیا شود و این به نفع کل مردم و کشور است و ما در این مسیر با جدیت در حال پیشرفت هستم.

انتهای پیام/581/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1112894