parst
03 دی 1401 - 09:22

دست‌کم ۲۰ نفر در آتش‌سوزی در روسیه کشته شدند

رسانه‌های روسیه اعلام کردند آمار کشته‌شدگان در حادثه آتش‌سوزی در خانه سالمندان در این کشور به دست‌کم ۲۰ نفر افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، دفتر مطبوعاتی وزارت امور اضطراری روسیه اعلام کرد آمار افراد کشته‌شده در آتش‌سوزی در خانه سالمندان در استان کمروو در منطقه سیبری غربی به دست‌کم ۲۰ نفر افزایش یافته است.

پیش از این سرویس‌های اورژانس روسیه بامداد شنبه اعلام کردند که تعداد افرادی که در این حادثه جان خود را از دست داده‌اند به ۱۳ نفر افزایش یافته و همچنان از سرنوشت هفت نفر از سالمندان اطلاعی در دست نیست.

به گفته مقامات محلی، طبقه دوم این سازه به طور کامل ویران شده است، در حالی که هنگام آتش سوزی حداقل ۲۰ نفر در آنجا بوده اند. همچنین فروشگاه‌های مختلفی در طبقه همکف قرار داشتند که طعمه حریق شدند.

این آتش سوزی در یک ساختمان چوبی دو طبقه رخ داده است که به گفته مقامات محلی بدون طی مراحل قانونی و به صورت غیرمجاز به عنوان خانه سالمندان خصوصی در کمروو مورد استفاده قرار گرفته بود. درجه سختی آتش سوزی تا آن جا بوده که بخش‌هایی از ساختمان به خاکستر تبدیل شده است.

استان کمروو با کمتر از ۳ میلیون نفر جمعیت در جنوب مرکزی روسیه و در بخش آسیایی این کشور پهناور قرار دارد. اغلب مردم استان کمروفو روس تبار هستند، اما در این استان اقلیت‌های اوکراینی، تاتار و چوواش وتالش نیز می‌کنند.

روسیه با جمعیت فزاینده افراد بازنشسته و سالمند روبروست و جمعیت روسیه در نتیجه طولانی‌تر شدن عمر و بهبود اوضاع بهداشتی طی سال‌های گذشته پیرتر شده است. این پیری جمعیت روسیه نتیجه دگرگون شدن ساختار اجتماعی در نتیجه تلاطم‌های قرن بیستم در این کشور است. تعداد افراد دارای سن ۲۰ تا ۶۴ سال در سال ۲۰۱۲ به اوج خود (۹۵ میلیون) رسید. اینک سیر نزولی در این گروه آغاز شده و این رقم تا سال ۲۰۳۰ به ۸۲ تا ۸۵ میلیون نفر خواهد رسید و در مجموع این رقم بعد از آن هم رو به افول خواهد رفت و در کل تعداد جمعیت شاغل در برابر سالمندان بالاتر از ۶۵ سال کمتر و کمتر خواهد شد. این روند به معنی بالا رفتن فشار بر سامانه‌های خدمات اجتماعی و کاهش تعداد جمعیت جوان در روسیه خواهد بود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 929550